Competition Team Results - 1999 - Present

2009-10

National Moot Court Competition in Child Welfare and Adoption Law winning team and best oralist

Giles Sutherland Rich Intellectual Property Moot Court Competition  regional award for best brief and regional runner-up

Evan A. Evans Constitutional Law Moot Court Competition quarter-finalist team

2007-08


National Criminal Trail Competition/Buffalo-Niagara Tournament Semifinalist

National Civil Trail Competition National Champions and Best Advocate

National Institute for Trial Advocacy Tournament of Champions National Runner-up and Best Advocate

Landskroner Foundation Closing Argument Competition, First and Second Place

2006-07

Landskroner Foundation Closing Argument Competition, First and Second Place

2005-06

National Civil Trial Competition, National Semi-Finalist

National Institute for Trial Advocacy Tournament of Champions National Runner Up

Landskroner Foundation Closing Argument Competition, First and Second Place

Association of Trial Lawyers of America Regional Champion and National Quarter-Finalist

2004-05

ATLA Mock Trial Regional Champion and National Semi-Finalist

ABA Mock Trial Regional Champion

National Civil Trial Competition, Best Advocate, Preliminary Rounds

National Institute for Trial Advocacy Tournament of Champions National Runner-up and Best Advocate, Preliminary Rounds

New York Bar National Moot Court Competition, Second Place in Region/National Qualifier

New York Bar National Moot Court Competition, Regional Best Brief

Landskroner Foundation Closing Argument Competition, First, Second, Third, and Fourth (tied) Place

Case Invitational Trial Tournament Co-Champions

2003-04

National Institute for Trial Advocacy Tournament of Champions National Champion and Best Advocate

Gourley Mock Trial Tournament Champions

Thurgood Marshall Mock Trial Tournament Regional Runner-up, National Semifinalist and Best Advocate

ATLA Mock Trial Regional Champion and National Champion

ABA Mock Trial Regional Champions, two team qualified for Nationals/National Quarterfinalist

Jessup International Law Moot Court, First and Second Place Oralists

Landskroner Foundation Closing Argument Competition, First and Second Place

Case Invitational Trial Tournament Champions

2002-03

Regional ATLA Mock Trial Champions, National Qualifier

Thurgood Marshall Moot Court Competition, Third in the Nation, Second Best Brief

ABA Moot Court Regional Finalist

Landskroner Foundation Closing Argument Competition, Third Place

Case Invitational Trial Tournament Champions

2001-02

Jessup International Law Moot Court, Regional Runner-up

ABA Moot Court Regional Outstanding Oralist

Landskroner Foundation Closing Argument Competition, First and Second Place

Case Invitational Trial Tournament Champions

2000-01

New York Bar Association Moot Court, First and Third Place Briefs, Regional Finalist

Jessup International Law Moot Court, Best Brief

Landskroner Foundation Closing Argument Competition, Second Place

Case Invitational Trial Tournament Co-Champions

1999-2000

ABA Mock Trial Regional Co-Champions, National Qualifier

ABA Negotiation Regional Runner-up, National Qualifier

Jessup International Law Regional Best Brief Honorable Mention, Best Oralist Runner-up

Landskroner Foundation Closing Argument Competition, First Place

Case Invitational Trial Tournament Champions

The University of Akron

Akron, OH 44325
Phone: 330-972-7111
Contact us
Send mail & deliveries to UA
Text-Only