Annually, faculty elect their peers to serve on college and university committees.  The 2015/16 results are as follows:

COMMITTEE

FACULTY

TERM

Faculty Rights and Responsibilities Committee

John Zipp (Sociology)

2015-2018

Faculty Advisory Committee to the Provost

Carolyn Behrman (Anthropology & Classical Studies)

2015-2016

University Wide RTP Review Committee

Howard Ducharme (Philosophy)

2015-2016

University Wide RTP Appeals Committee

Rebecca Erickson (Sociology)

2015-2016

University Distinguished Professor Recommendation Review Committee

Rebecca Erickson (Sociology)

2014-2016

Bylaws Review Committee 

   Fine Arts

Elisha Dumser (Art)

2014-2016

   Humanities

Janet Bean (English)

2014-2016

   Natural Sciences

Kevin Kreider (Mathematics)

2014-2016

   Social Sciences

Elizabeth Erickson (Economics)

2014-2016

   At-Large

Linda Barrett (Geosciences)

2014-2016

BCAS College Tenure and Promotion (RTP) Committees

   Promotion to Professor Review Committee

   Fine Arts

Charles Beneke (Art)

2015-2016

 

Larry Snider (Music)

2015-2017

  Humanities

Tim Matney (Anthropology & Classical Studies)

2014-2016

 

Hillary Nunn (English)

2015-2017

   Natural Sciences

Francisco Moore (Biology)

2014-2016

 

Robert Mallik (Physics)

2015-2017

   Social Sciences

Dennis Doverspike (Psychology) 

2014-2016

 

Walter Hixson (History)

2015-2017

   Promotion to Associate Professor Review Committee

   Fine Arts

Cydney Spohn (Dance, Theatre & Arts Administration)

2015-2016

 

Philip Thomson (Music)

2015-2017

   Humanities

Carolyn Behrman (Anthropology & Classical Studies)

2014-2016

 

Joseph LiVecchi (Philosophy)

2015-2017

   Natural Sciences

Laurie Dunlap (Mathematics)

2014-2016

 

Peter Niewiarowski (Biology)

2015-2017

   Social Sciences

James McHugh (Political Science)

2015-2017

 

Janice Yoder (Psychology)

2014-2016

    Promotion to Distinguished Professor Review Committee

   Fine Arts

Teena Jenings-Rentenaar (Family & Consumer Sciences)

2015-2016

 

Adel Migid-Hamzza (Dance, Theatre & Arts Administration)

2015-2017

   Humanities

Patrick Chura (English)

2015-2017

 

Howard Ducharme (Philosophy)

2014-2016

   Natural Sciences

Ira Sasowsky (Geosciences)

2015-2017

 

Chrys Wesdemiotis (Chemistry)

2014-2016

   Social Sciences

Lesley Gordon (History)

2014-2016

 

Janice Yoder (Psychology)

2015-2017

Because the election was conducted using the new College Bylaws, not everyone will serve the two-year term.  According to the Bylaws, “At the first meeting, a lottery drawing will determine which of each pair of divisional representatives will only serve a single year.”