Homecoming 2018 - King Candidates

allen

Devin Allen

Nominated by: Theta Chi Fraternity

Major: Sales Management

Involvement: Theta Chi Fraternity, Interfraternity Council, Zips for St. Jude, College Democrats, Make a Difference Day, Alternative Spring Break

blake

Sean Blake

Nominated By: The National Society of Leadership and Success

Major: Civil Engineering

Involvement: Tau Beta Pi, National Society of Leadership and Success, Engineering Service Design Team

camacho

Juan Camacho

Nominated by: Order of Omega           

Major: Biomedical Engineering

Involvement: Phi Delta Theta, Order of Omega, IFC Judicial Board Member, IDEAs Program Ambassador, SHPE, Undergraduate Student Government, Biomedical Engineering Design Team, College of Engineering Deans Team, New Roo Weekend Leader, Alternative Spring Break, Make a Difference Day, Akron Hope Delivery Day

catania

James Catania

Nominated by: Economics Club

Major: Labor Economics

Involvement: Phi Kappa Psi, Economics Club, Interfraternity Council, Dance Marathon, Beta Gamma Sigma honorary society, Order of Omega, Gamma Sigma Alpha, ZPN, College of Business Dean’s Team Student Ambassador, New Roo Weekend Leader, Make a Difference Day, Adopt a Classroom

hasson

Daniel Hasson

Nominated by: The Department of Student Life

Major: AYA Integrated Social Studies

Involvement: Lebron James Family Foundation mentor, Special Olympics

hill

Nathan Hill

Nominated by: The University Ambassadors

Major: Political Science/Criminal Justice

Involvement: Emerging Leaders, Richie/Sisler Hall Government, RHPB, Akron Hope, Make a Difference Day, Student Hearing Board, New Student Orientation Leader, Resident Assistant, Office of Admission: Student Assistant, Zips Recruiting Club, The University Ambassadors, The University of Akron Speech and Debate Team, University Communications and Marketing: Knight Foundation Social Media Intern

kabasinski

Patrick Kabasinski

Nominated by: Sigma Nu Fraternity

Major: Business Administration - minor in Financial Planning

Involvement: Student Rec Council, Sigma Nu, AK-Rowdie, Make a Difference Day, Relay for Life

kirtley

Dakota Kirtley

Nominated by: Alpha Sigma Phi

Major: Mechanical Engineering

Involvement: Co-op with Goodyear Tire and Rubber Co., Co-op with OTC Services, Alpha Sigma Phi

marshall

Peter Marshall

Nominated by: The Interfraternity Council

Major: Emergency Management and Homeland Security

Involvement: Kappa Sigma Fraternity, Pre-Law Society, Interfraternity Council, International Association of Emergency Managers, Akron Running Club, Criminal Justice Association, Akron Bodybuilding, Ski and Snowboard Club, Make a Difference Day

monnot

Kyle Monnot

Nominated by: RooCatholic

Major: Biology and Spanish

Involvement: Newman Catholic Campus Ministry, LeadAkron Certificate Program, Emerging Leader, Residence Hall Council, HCORR Hall Government, DREAMAkron, RooCatholic, Resident Assistant, Students for Life, Sigma Lambda Residence Hall Honorary, University Ambassadors, National Residence Hall Honorary

paolucci

Joe Paolucci

Nominated by: Phi Kappa Psi

Major: Education - AYA Integrated Language Arts

Involvement: Emerging Leaders, Undergraduate Student Government, Phi Kappa Psi Fraternity, AK-Rowdies, Zips for Haiti, Order of Omega Greek Honorary, New Roo Weekend Leader, Life as a Zip team, Dance Marathon, Alternative Spring Break, Make a Difference Day, Relay for Life

placeholder

Stephen Pierce II

Nominated by: Student Social Work League

Major: Social Work

Involvement: Phi Sigma Kappa, Student Social Work League, Haven of Rest

pope

Jonathan Pope

Nominated by: Undergraduate Student Government

Major: AYA - Integrated Language Arts

Involvement: Undergraduate Student Government, Black Excellence Commission, Black Students United, Black Male Summit, Akron with Purpose

reinke

Brian Reinke

Nominated by: Student Athlete Advisory Committee

Major: Sports Administration

Involvement: UA Football Team, Student Athlete Advisory Committee

simpson

Ronald Simpson

Nominated by: The Department of Residence Life and Housing

Major: Chemical Engineering

Involvement: Increasing Diversity in Engineering Academics (IDEAs) Program, HCORR Hall Government, RHPB, Running Club, National Association of Corrosion Engineers, International Student Orientation Volunteer, Desk Manager 

wasson

Jacob Wasson

Nominated by: Engineering Service Design Team

Major: Electrical Engineering 

Involvement: Phi Delta Theta Fraternity, Engineering Service Design Team, Eureka Honors Engineering, Intern at Lockheed Martin

webb

Matthew Webb

Nominated by: Phi Gamma Delta

Major: Exercise Science

Involvement: Rhythm and Roos A cappella, Make a Difference Day, Campus Focus, AK Rowdies, Phi Gamma Delta, Make a Difference Day, Alternative Spring Break, Student Supervisor and Building Manager at Student Recreation and Wellness Center

wilson-c

Colin Wilson

Nominated by: Phi Delta Theta

Major: Biomedical Engineering

Involvement: Phi Delta Theta Fraternity, Rho Sigma, Gamma Sigma Alpha, Order of Omega, Alternative Spring Break, Relay for Life, University Ambassador, John R Butchel Society, Wanderlust, Engineering Council, Emerging Leader, AK-Rowdies, Zips Recruiting Club, Make a Difference Day, LeadAkron, Biomedical Engineering Society, HOLA Spanish Club, Honors Peer Mentor, E.D.G.E. Leadership Conference, Make a Difference Day, Alternative Spring Break, UA Day of Remembrance, New Student Orientation Leader, New Roo Weekend Leader, Research Assistant,